Pohled do letní přípravy mládežníků: Juniorka klade důraz nejen na fyzickou kondici

22.6.2017Zlin Press - Roman Ordelt

Ve třech částech vám přinášíme hodnocení dosavadního průběhu letní přípravy mládežnických extraligových mužstev HC PSG Zlín prostřednictvím hlavních trenérů jednotlivých výběrů. V závěrečném díle se zaměříme na juniorský tým, který vede bývalý výborný extraligový útočník Zbyněk Mařák. „Letní příprava juniorů probíhá v návaznosti na mladší kategorie. Co se týče intenzity a objemu tréninků je kontinuální a navazuje na předchozí tréninkový proces. Klademe důraz nejen na fyzickou kondici, ale připravujeme hráče i po psychické stránce. Nebavíme se pouze o ledním hokeji, ale probíráme i školní záležitosti,“ řekl úvodem Zbyněk Mařák. V závěru článku najdete i videa ze suché přípravy.

Pohled do letní přípravy mládežníků: Juniorka klade důraz nejen na fyzickou kondici

Trenérem zlínských juniorů je pětačtyřicetiletý Zbyněk Mařák, který ve Zlíně prošel všemi mládežnickými kategoriemi a hokejovému řemeslu se naučil  v Baťově městě.Na vlastní kůži zažil nejslavnější období vsetínského hokeje, kde slavil tři mistrovské tituly. Působil i v Opavě, Znojmě, slovenské Skalici a v závěru kariéry hrál v Německu, kde oblékal dresy Wolfsburgu, Thuringenu a Erfurtu. Hráčskou kariéru definitivně ukončil v Brumově-Bylnici. Poté se vydal na trenérskou dráhu a začal působit u žákovských týmů Zlína. Je držitelem trenérské licence A.

„V letní přípravě juniorů se zaměřujeme na obratnost, koordinaci pohybu, posilování svalového systému a odrazovou sílu u dolních končetin. Klademe důraz nejen na fyzickou kondici, ale připravujeme hráče i po psychické stránce. Nebavíme se pouze o hokeji, ale probíráme i školní záležitosti, které sledujeme v průběhu celého školního roku. Zajímá nás rovněž v jakém sociálním prostředí kluci vyrůstají,“ řekl úvodem Zbyněk Mařák a pokračoval: „Každý mladý hokejista potřebuje individuální přístup, někdo je introvert, další extravert a společně s asistentem Leonem Wesleyem s nimi často komunikujeme a probíráme i mimo hokejové záležitosti. A v neposlední řadě kluci mají kondiční trenéry, které seznamujeme s průběhem týdenního tréninku. Neslučuje se, aby ráno trénovali vytrvalost a odpoledne rychlost.“

Juniorská kategorie je přestupovou stanicí na přechod do seniorského hokeje a rozhoduje se, kterým směrem se hokejista v prvních letech dospělosti vydá. „Jsou ve fázi, kdy se rozhoduje o jejich další kariéře. Přechod na dospělý hokej není zrovna jednoduchý. V současné době absolvuje letní přípravu s A týmem pět hráčů juniorky, což je velká šance pro tyto kluky a zároveň příležitost pro další kluky v juniorce. Cítí velkou šanci prosadit se a záleží, jak se k tomu postaví,“ upřesnil Zbyněk Mařák.

Příprava na suchu probíhá v místních podmínkách, juniorka využívá plochu PSG arény, ale i přilehlou posilovnu a gymnastický sál. Dále plochu na hlavním stadionu a především tělocvičnu na SPŠ strojní. „Plánovali jsme na zpestření in-line bruslení kolem dostihové dráhy ve Slušovicích, ale nepodařilo se nám to skloubit se školou. Většina kluků maturovala nebo měla další studijní povinnosti,“ řekl trenér zlínských juniorů.

Velký prostor je kladen v přípravě i na kolektivní sportovní hry jako například florbal, basketbal, házená a další. Podstatný prostor je zaměřen na práci s hokejovou holí, střelbu, ovládání kotouče, který simuluje dřevěná kulička, golfový míček nebo tenisák. „Sledujeme i moderní trendy kolem nás. Vycházíme z toho, že hokej je směsicí řady sportů, snažíme se všechno skloubit do tréninku. Nejdelší část trvá devadesát minut, zaměřujeme se na rychlost odrazové síly a vytrvalosti. Nesmíme zapomínat, že kluci mají školu a nemůžeme je fyzicky odrovnat,“ upřesnil Mařák, který se přesunul k juniorskému týmu během loňské sezony po přesunu Roberta Svobody k seniorskému týku Beranů.

Předtím trénoval ve zlínské organizaci žákovské týmy a mladší dorost. „Objem a systém přípravy je diametrálně odlišný. V žádném případě to nejde srovnat. Snažíme se jit cestou, aby tréninky nebyly dlouhé, ale intenzivní a zábavné. Hodně nám pomáhá kondiční trenér Radek Vašík především při technice provedení cviků v posilovně. Tato spolupráce funguje na výbornou a věřím, že Radek nám bude k dispozici i během sezony,“ uvedl kouč.

Letní příprava bude ukončena v závěru června. Juniorka vyjede na led poprvé 24. července a absolvuje šest týdnů přípravu na ledě. V plánu je sehrání osmi přípravných zápasů se zajímavými soupeři jako je je například druholigový tým mužů Šumperka nebo reprezentační tým Francie do dvaceti let. „Utkání nám domluvil bývalý trenér reprezentační dvacítky a extraligových Vítkovic Mojmír Trličík. Dobře pozná Daniela Kyselu, který francouzský tým doprovází během celého soustředění na Moravě a společně nám zprostředkovali tento duel. Utkání s juniory Francie se odehraje na ZS Luďka Čajky první srpnový den,“ upřesnil Mařák.

Juniorka má v rámci suché přípravy k dispozici 25 hokejistů, do přípravy na ledě půjde zhruba 30 hráčů po doplnění hokejisty z okolních klubů.

Your browser does not support the video tag. 

Aktuálně na webu

Starší dorost poprvé v sezóně prohrál. V Havířově padl po nájezdech

včeraMarek Janoš

Starší dorostenci se vrací z výjezdu do Havířova domů s bodem. Slezané šli do vedení v první třetině, když se trefil v závěru části Ševěček. Jenže v prostřední části srovnal Pröschl. Ve třetí periodě...Junioři prohráli vysoko ve Vítkovicích po hororové druhé třetině

včeraMarek Janoš

Junioři se z Vítkovic vrací s prázdnou. Na severu prohráli vysoko 0:8, když o osudu utkání rozhodla druhá třetina, ve které domácí vstřelili šest branek a vyhnali zlínského brankáře na střídačku. Ve...Střelec vítězného gólu Pavel Kubiš: Doufám, že nás to nakopne a budeme hrát lépe

včeraZlin Press - Roman Ordelt

Půl minuty před koncem zápasu se nejlépe zorientoval ke skrumáži před brankářem Kantorem a dorazil puk do brány. Útočník Aukro Berani Zlín Pavel Kubiš vystřelil svému týmu první tříbodovou výhru v...Kouzlo výher nad Litvínovem trvá. Patnáctý zářez režírovali bratři Bukartsové

včeraZlin Press - Roman Ordelt

Hokejisté Aukro Berani Zlín vyhráli v zápase 6. kola Tipsport extraligy nad týmem HC Verva Litvínov 3:2 a vybojovali první letošní body na domácím ledě. Berani natáhli vítěznou šňůru domácích výher...
PSG Město Zlín SAMOHÝL Motor Holding a.s. BPA sport marketing a.s. Zlínský kraj RI Okna
Radegast Střída sport Tipsport Avonet Cross Radio Zlín

Copyright © 2011-2017 Aukro Berani Zlín & eSports.cz, s.r.o.
Informace o autorských právech | RSS kanál