III. část | Přežívání na přírodním ledě (1941 - 1957)

V roce 1943 hrají hokejisté Zlína poprvé při umělém osvětlení. Zlínský lední hokej i po pohnutých válečných letech vegetoval pouze na přírodním ledě. V kronice SK Prštné z ročníku 1945/46, je patrné, že se válka podepsala nejen na lidech, ale i na sportovištích a hokejových pomůckách. „Hockeyisté SK Prštné při přechodu fronty byli nejvíce postiženým klubem na Zlínsku. Zcizené hadice, hole, mantinely a řada jiných rekvisit, byly velkou překážkou k pokračování v činnosti“ Tým byl složen z těchto hráčů : Zdeněk a Václav Králíkové, Ondík, Janků, Kotek, Beránek, Středulinský, Polanský, Hrobařík, Prokop, Mlčák, Rejšek, Pazdera, Kovaříček, Písek, Dopita, Novotný, Šuta, Pančoška a Faldík. V následující sezoně vzrostl nejen počet hráčů, ale i počet odehraných zápasů (někteří hráči odehráli až 26 zápasů oproti 7 ze sezony minulé).

V ročence ZSJ Svit z roku 1949 se opět konstatuje, že lední hokej ve Zlíně vzdychá a dívá se směrem k Ostravě, Brnu, Olomouci, Jihlavě, dívá se i dále do zemí českých a slovenských, kde všude již našli způsob, jak úroveň ledního hokeje zvýšit. V této sezoně bylo sehráno pouhých devět utkání, což je velmi nízké číslo. První mužstvo ještě před vytvořením Gottwaldovského kraje bojovalo o titul mistra hanácké župy se Sokolem Těšetice a prohrálo 2:9. V tomto roce se 1. oddíl umístil na prvním místě a 4. oddíl na druhém místě mistrovství první třídy. Dochází ke změně názvu, v roce 1945 se klub přejmenoval na ZK Baťa Zlín, o tři roky později na Sokol Botostroj Zlín. V roce 1949 je město Zlín přejmenováno na Gottwaldov.

Více nám napovídá kronika TJ Spartak Gottwaldov, která byla založena v roce 1952 z hráčů oddílů SK Prštné a SK Letná, zaměstnaných v ZPS. Hráči Svitu přešli do TJ Jiskra. V sezoně 1952/53 hrálo 2. mužstvo bývalého Spartaku Gottwaldov v okresním přeboru, dvě starší dorostenecká mužstva v samostatných soutěžích a první tým dobyl úspěch postupem z krajské soutěže do krajského přeboru. Všechna utkání byla sehrána na kluzišti vybudovaném brigádnicky na hřišti v Prštném.

V sezoně 1953/54 vyhrálo A mužstvo v severní skupině krajského přeboru, podlehlo však v rozhodujícím utkání o přeborníka kraje celku Tatran Uherský Ostroh. Dorostenecké mužstvo se stalo přeborníkem kraje. Zároveň byly zahájeny přípravné práce pro vybudování umělé plochy v místě dnešního zimního stadionu. Svá utkání hrál TJ Spartak na kluzišti v Prštném a TJ Jiskra na Podvesné. Zajímavostí byla výše rozpočtu klubu – 52.336,- Kčs.

V sezoně 1954/55 se po sportovní stránce doslova opakovala historie uplynulé sezony, neboť A mužstvo opět zvítězilo v severní skupině krajského přeboru, ale ve finále podlehlo Jiskře Chropyně. V této sezoně byla sehrána mezi Spartakem a Jiskrou opět dvě mistrovská utkání. V prvním zvítězil Spartak poměrem 6:3 a ve druhém překvapivě vysoko podlehl 0:10. Příznivci ledního hokeje uvítali radostnou zprávu, že byla povolena stavba zimního stadionu. Přesto v dalších dvou sezonách hrál Spartak na přírodním ledě, ale již v centru města - u škol. I v následující sezoně 1955/56 prohrálo mužstvo Spartaku Gottwaldov opět v boji o titul přeborníka kraje, tentokráte s týmem Spartaku Vsetín.

V sezoně 1956/57 pokračovala gottwaldovská mužstva v mistrovských soutěžích bez výraznějších výsledků. Týmy byly zařazeny do severní skupiny krajského přeboru, ve které se umístil Spartak na prvním a Jiskra na druhém místě. Ve vzájemném utkání zvítězil Spartak vysoko 11:2. V boji o přeborníka kraje však již po čtvrté za sebou prohrál, tehdy s vítězem jižní skupiny Jiskrou Staré Město na olomouckém ledě.

Pokračujte na čtvrtou část historie klubu.

 

PSG Město Zlín SAMOHÝL Motor Holding a.s. BPA sport marketing a.s. Zlínský kraj RI Okna
Radegast Střída sport Tipsport Avonet Cross Radio Zlín

Copyright © 2011-2017 HC PSG Zlín & eSports.cz, s.r.o.
Informace o autorských právech | RSS kanál